
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 120 pF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 2.012816 mg |
Stock: 3196
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.03753 | $0.37530 |
| 50 | $0.02910 | $1.45500 |
| 100 | $0.02257 | $2.25700 |
| 500 | $0.01813 | $9.06500 |
| 1000 | $0.01624 | $16.24000 |
| 3000 | $0.01409 | $42.27000 |
| 5000 | $0.01222 | $61.10000 |
| 10000 | $0.01060 | $106.00000 |
